STUDENT ACHIEVERS

ACHIEVEMENTS OF STUDENTS

Budding Artist:

?????? ???????? ??? (????? ?) ?? “???? ????? ??????” ???? ???????? ??????????? ?? ??????? ????? ??? ??? ??? ????? ??????? ????? ???? ????? ????? ??? ??????? ???? ?? ?? ?? ??? ?? ??? ?????? ????? ??? ???????? ????

PRIDE OF KV EAC UPPER SHILLONG

In the “Gandhiji writes a post card” Competition organised by Post and Telegraph Department at all India level. Kumari Basudha Choudhury class V bagged the first prize in category I and will be awarded with a laptop at a function going to be held at the end of March 2010 by the Post Master General ,Shillong.

Clipping of the letter in the quarterly newsletter of North East Postal Circle

 

 

Thinkquest Global Competition 2009

Three students : MATTI, KSANBORLANG AND LINDA of class XI took part in thinkquest website competition and their project has been published in thinkquest library 2009.

Social Science Exhibition 2009-10

The Social Science Exhibition (Cluster Level) was held from 21-9-09 to 22-9-09 at KV Nehu ,Shillong. The performance of the students is as follows:

* One model namely ” Madhubani Painting ” was selected.

* First position in group dance folk (Bihar).

* Kumari Sweta Chauhan got first position in English Debate.

* Debandrita Deb got first position in Solo song.

Co-curricular Activitites 2009-10

Prize winners of Secondary Section

Inter School Competition organised by Ram Krishna Mission.

** Kumari Anittama Das (Class VI) got 2nd Prize in Bengali Recitation Competition.

Inter School Competition organised by National Book Trust- New Delhi

** Kumari Sweta Chauhan (Class VIII) got 1st Prize in Extempore Speech Competition .

** Kumari Durba Purkayastha(Class VIII) and Jagriti Gupta (Class IX) got consolation prize .

** Kumari Deempy Phaniary (Class IX) got 2nd Prize in Sit and Draw Competition .

** Kumari Anittama Das (Class VI), Kumari Anindita Chanda (Class VII) and Kumari Debolina Saha (Class X) got consolation prize in Sit and Draw Competition .

** Master Richard (Class X) got 2nd prize in story telling competition .

** Kumari Sanchita (Class VI) got consolation prize in Peom Recitation.

 

ACADEMIC ACHIEVMENTS: (CBSE)

AISSCE – 2010, CLASS XII

LIST OF TOPPERS XII SCIENCE (2010)

Name of Student Marks Obtained Marks in %
SAIKAT ROY 434/500 86.8
KALLOL GHOSE 422/500 84.4
SANCHITA SANTRA 411/500 82.2

 

LIST OF TOPPERS XII HUMANITIES(2010)

Name of Student Marks Obtained Marks in %
SABINA BEGUM

391/500

78.2
MATTI BAKOR WAR

382/500

76.4
NOMICA BAMON

356/500

71.2

 

LIST OF TOPPERS XII COMMERECE(2010)

Name of Student Marks Obtained Marks in %
RADHA SHARMA

406/500

81.2
AJAY SHARMA

391/500

78.2
ASHISH SINHA

386/500

77.2

 

AISSE – 2010, CLASS X

LIST OF TOPPERS X

Name of Student CGPA Obtained Overall Indicative % Marks
SHIPRA DAS

10

95

KALLORI DHAR

9.8

93.1

TANYA DUCKWORTH
9.8
93.1
KIRAN BHARDWAJ
9.8
93.1
SURBHI

9.8

93.1

 

Format – VII

K.V.P.Y/N.T.S.E./Olympiads/National Means Cum-Merit Scholarship scheme / Incentives to Girls for Secondary Education Scheme etc.

I. Indian Physics Olympiad

S.No.
Name of Participant Class Rank in Region / State level Rank in National / KVS level Remarks (Mention the award / prize won , if any
1.
Nilotpal
XI
Nil
Nil
Nil
2.
Kallol Ghose
XI
Nil
Nil
Nil
3.
Pallab Nath
XI
Nil
Nil
Nil
4.
Ms.Gopali
XII
Nil
Nil
Nil

II. Indian Chemistry Olympiad

S.No.
Name of Participant Class Rank in Region / State level Rank in National / KVS level Remarks (Mention the award / prize won , if any
1.
Alankrita XII Nil Nil Nil

III. Science Exhibition (Held at Guwahati from 14 -15 September 2009)

S.No.
Name of Participant Class Rank in Region / State level Rank in National / KVS level Remarks (Mention the award / prize won , if any
1.
Anchal Kumar
XI
Nil
Nil
Nil
2.
Anuraj Jyani
XI
Nil
Nil
Nil
3.
Raju Paul
XI
Nil
Nil
Nil
4.
Anuj Dhiman
XI
Nil
Nil
Nil
5.
Punit Kumar
XI
Nil
Nil
Nil
6.
Sumit Kumar
XI
Nil
Nil
Nil
7.
Ajay Kumar
XI
Nil
Nil
Nil